Students and Staff Member of the Month

Beginning in the 2019-2020 school year, Comsewogue High School will be recognizing students of the month and a staff member of the month for each month of the school year.

Students are recognized for their academic excellence, performance and dedication in one of their classes. Staff members are nominated by the High School community as a whole for their dedication and kindness to the student population.

View the recipients of the awards below!

June 2020

Congratulations to our June 2020 Students of the Month! View this presentation for this month's winners.

May 2020

View the video for the Students of the Month and Staff Member of the Month for May 2020 by going to this link.

April 2020

View the video for the Students of the Month and Staff Member of the Month for April 2020 by going to this link.

March 2020

For March, we created a video to digitally honor our Students of the Month. Watch the video on YouTube by going to this link.

Staff Member - Vincent Verdisco

February 2020

Thomas Pardo - Physical Education
Sandy Campos - Digital Photography II
Ronely Delgado Fernandez - ENL Living Environment
Victoria Constant - US History & Government
Mynor Folgor Alarcon - English / ESL
Michael Abbatiello - US History & Government
Gabriella Kasper - Geometry
Angel Ayala Reyes - Earth Science
Sophia Over - Living Environment

Staff Member - Jay McGuinness

January 2020

Devon Carnaxide - Symphonic Band & Music Appreciation
Jaidyn Donley - English 10
Melissa Levine - AP Environmental Science
Grace Jos - Algebra I
John Morales - Global History & Geography II
Shaun Winter - English
Ryan Bendelson - Spanish IV
Ryan Curry - AP Chemistry
Ava Mackey -Physical Education

Staff Member - Dr. Bernadette Weltsek

December 2019

Kevin Hernandez-Meza - Personal Finance
Keny Benitez - Algebra B
Gavin Hesbitt - Earth Science
Anthony Lin - AP Biology
Sara Blonder - Journalism
Nelsy Reyes Zabala - English
Nicholas Corallo - Geometry
Alexa Bonacci - Advanced Studio Art / Murals
Ryan Curry - Italian IV

Staff Member - Diana Pasarella

November 2019

James Wright - US History
Angely Peraza Gomez - Living Environment
James Jensen - AP Physics I
Samantha Benson - Algebra
Briana Rodriguez - AP English Language & Composition
Emily Capra - Physical Education
Mei Li Johnson - Precalculus Honors
Joseph Tabasko, Jr. - French IV
Kevin Molina - ENL Transitioning / Expansing

Staff Member - Mike Garcia

October 2019

Kenny Helmke - AP Calculus AB
Ismael Euceda Vasquez - US History ENL
Dorielis Fernandez Corona - US History Regents
Clara Miquel Nunez - Earth Science
Michael Trapani - Government & Genocide
Daniel Ervolina - Global History I
Yuleidy Dilone Rodriguez - ENL Emerging / Transitioning
Jack Beck - SAT Math Prep
Emily Lipack - Studio Art
Meghan Orelli - Chemistry
Jake Deacy - Physical Education
Michelle Witt - Italian IV SUNY
Sheila Nunez - English 11

Staff Member - Maura Montgomery

September 2019

Kenny Helmke - AP Calculus AB
Jack Beck - English 11
Kevin Radmann - Spanish III
Ismael Euceda Vasquez - US History ENL
Jake Buck - Intel Research Preparation
Dylan MacDonald - Physical Education
Antonia Harvey - Concert Orchestra
Dorielis Fernandez Coronado - US History Regents
Clara Miquel Nunez - Earth Science